Suhe oči – katere kapljice izbrati: Različne učinkovine
Potreba po uporabi kapljic za suhe oči se pojavi, ko naše oči ne proizvajajo zadosti solz ali le-te prehitro izhlapevajo. O razlogih, zakaj do tega pride, smo govorili v našem članku Suhe oči: dejstva o bolezni, tokrat pa si bomo pobližje pogledali, kakšne so glavne razlike med kapljicami za oči in kako izbrati prave zase.
Uporaba kapljic za oči je zelo razširjena in večinoma zelo varna, če jih uporabljamo v skladu z navodili proizvajalca, uporabniki pa lahko izbiramo med številnimi različnimi kapljicami za oči.

Pa so vse kapljice za oči enake?
Ne, navadno se razlikujejo glede na delujoče učinkovine, prisotnost ali odsotnost škodljivih snovi (konzervansov, fosfatov), farmacevtsko obliko in pakiranje (plastenke za večkratno uporabo ali enoodmerni vsebnik za enkratno uporabo).
V Sloveniji je na voljo veliko kapljic za oči z različnimi učinkovinami. V tem prispevku bomo predstavili zgolj tiste, pri katerih delovanje potrjujejo glavni evropski strokovnjaki za bolezen suhih oči in so zapisane v smernicah za zdravnike imenovane TFOS DEWS II.
I. Učinkovine za povečanje viskoznosti
Če bi bile kapljice za oči sestavljene zgolj iz fiziološke raztopine (vode z dodanimi solmi), bi te zelo hitro odtekle iz očesa. Zato je potreben dodatek viskoznih učinkovin, ki podaljšajo zadrževanje tekočine na očesni površini, povečajo debelino solznega filma ter zagotavljajo bolj učinkovito vlaženje in odpravljanje neprijetnih simptomov suhih oči. Najpogostejši predstavnik te skupine je hialuronska kislina, uporabljajo pa se lahko tudi drugi polimeri kot so hidroksimetil celuloza (HPMC) in polivinilpirolidon (PVP).
II. Hipoosmolarne kapljice
Pri suhem očesu solzni film zaradi večjega izhlapevanja vode postane hiperosmolaren. Fizikalno to pomeni, da bodo take solze namesto vlažile le še bolj izsuševale celice na površini očesa – vlekle vodo iz celic v solzni film. Izsušena celica bo propadla, smrt celic pa lahko vodi v vnetje površine očesa. Čeprav ne gre za t.i. učinkovine je priporočljivo, da so kapljice za oči hipoosmolarne, to pomeni, da bo voda prehajala v notranjost izsušenih celic, in ne obratno.
III. Osmoprotektanti
Pri suhem očesu so celice na površini očesa izsušene, kar lahko vodi do njihove poškodbe in celo propada. Osmoprotektanti celice v sušnih pogojih zaščitijo tako, da celice obdajo in jih ščitijo pred nadaljnjim izsuševanjem in propadom. Najpogosteje uporabljen osmoprotektant pri nas in v Evropi je trehaloza. Trehaloza je naravna sestavina, ki je sposobna zaščititi organizme, da preživijo daljša sušna obdobja, zahvaljujoč visoki sposobnosti zadrževanja vode. Zaradi njenih izjemnih lastnosti je zmožna tudi ščititi in obnavljati površino očesa.
IV. Lipidne učinkovine
Zgornja, lipidna plast solznega filma ima pomembno vlogo pri preprečevanju izhlapevanja solz. Če je suho oko posledica prekomernega izhlapevanja solz, to pomeni, da vodni sloj solz prehitro izhlapi, saj lipidna ali maščobna plast ni zadostna ali je slabe kakovosti. Za pomoč pri obnovi lipidne plasti solznega filma, so kapljicam za oči lahko dodane lipidne učinkovine, ki so različna olja (ricinusovo olje, olivno olje, kokosovo olje, mineralna olja …).
Preverite, kateri so škodljivi dodatki v kapljicah za oči in na kaj naj biti pozorni pri izbiri kapljic za oči.
Privoščite svojim očem le najboljše. Izberite Thealoz® Duo – kapljice za oči z 0 % konzervansov!
Thealoz® Duo z edinstveno kombinacijo trehaloze 3 % in hialuronske kisline zagotavlja takojšnje delovanje in dolgotrajno vlaženje vaših oči. Thealoz® Duo je brez konzervansov zahvaljujoč inovativni kapalni plastenki ABAK® s posebnim vložkom in membranskim filtrom.
Več o kapljicah za oči Thealoz® Duo.
Kaja Gašperlin, mag. farm.
Vir: 1. Pucker AD, Ng SM, Nichols JJ. Over the counter (OTC) artificial tear drops for dry eye syndrome. Cochrane Database Syst Rev 2016;2:CD009729.