Zdrave oči tudi čez poletne dni
Med poletnimi meseci več časa preživimo v naravi, pisarno, dom in avto pa si radi ohladimo na nam prijetno temperaturo. To je tudi obdobje, ko se precej pogosto srečamo s težavami kot so solzenje, razdražene, vnete ali suhe oči.
Zaščita oči v poletnem času ni pomembna samo za trenutno udobje, ampak tudi za dolgoročno zdravje oči. Z upoštevanjem preprostih preventivnih ukrepov lahko znatno zmanjšamo tveganje za različne očesne težave in bolezni. Zato smo za vas zbrali najpogostejše izzive, s katerimi se soočajo oči, koristne nasvete, kako jim pri tem lahko pomagate, ter kaj vključite v svojo potovalno lekarno, da jim boste lahko zagotovili vse, kar potrebujejo.
Poletne nevarnosti za oči in kako si lahko pomagamo
1. Sonce
UV žarki: Zaradi sončne svetlobe so oči bolj izpostavljene UV sevanju, ki lahko povzroči fotokemične poškodbe očesnih celic, kar lahko vodi do kroničnih sprememb roženice, sive mrene in celo degeneracije rumene pege. Simptomi prekomerne izpostavljenosti vključujejo solzenje, rdečico in bolečino.
Bleščanje: Močna sončna svetloba povzroča bleščanje, ki obremenjuje oči in lahko povzroči glavobole ter zmanjšano vidno ostrino. Bleščanje je še posebej problematično med vožnjo in pri vodnih športih.
Daljši dnevi: Poleti so dnevi daljši, kar pomeni daljšo izpostavljenost svetlobi in večjo verjetnost za obremenitev oči.
Nasvet: Izogibajte se izpostavljenosti UV sevanju med 10. in 17. uro in se zadržujte v senci. Uporabljajte sončna očala z ustrezno UV zaščito in zaščitna pokrivala s širokimi krajci ali ščitnikom. Izberite očala, ki imajo polarizirane leče za zmanjšanje bleščanja.
2. Voda
Plavanje v bazenih, morju ali jezerih lahko, zaradi klora, soli, bakterij ali drugih nečistoč v vodi, povzroči draženje oči, srbenje, rdečico ali pekoč občutek. Daljša izpostavljenost lahko vodi tudi do vnetij.
Nasvet: Med plavanjem uporabljajte plavalna očala, ki preprečujejo stik oči z vodo. Po plavanju si oči sperite s čisto mlačno vodo ali fiziološko raztopino. Kapljice za oči so idealna rešitev, saj lahko z njimi oko izpirate in ga ob tem tudi negujete.
3. Klimatske naprave
Pisarna, dom, avto, avtobus, letalo: Klimatske naprave sušijo zrak, kar vodi tudi do izsuševanja solznega filma v očeh. Suhe oči so bolj dovzetne za draženje, srbenje in pekoč občutek.
Nasvet: Klimatska naprava naj vam ne piha neposredno v oči. Uporabljajte vlažilne kapljice za oči, redno odpirajte okna za prezračevanje in postavite vlažilce zraka v prostore, kjer preživite največ časa.
4. Športne aktivnosti
Jadranje, kolesarjenje, pohodništvo: Veter lahko oči izsuši in vanje vnese delce prahu ali drugih nečistoč, kar povzroči draženje, rdečico in solzenje.
Nasvet: Pri športnih aktivnostih nosite zaščitna očala, ki preprečujejo dostop vetra in nečistoč do oči.
Kako olajšati težave suhih oči?
Na suhe oči blagodejno delujejo Kapljice za oči Thealoz® Duo, saj te oči prijetno navlažijo. Kapljice za oči Thealoz® Duo vsebujejo kombinacijo učinkovin s trehalozo, ki oči ne samo vlaži in ščiti, pač pa tudi obnavlja njihovo površino.
Niste prepričani če imate težave s suhimi očmi?
Opravite hiter spletni test in takoj ugotovite, ali potrebujete kapljice za oči Thealoz
Ustrezna poletna nega oči
Poskrbite za zdravje svojih oči in uživajte v poletju s temi nasveti:
ü Sončna očala: Ko ste na prostem, vedno nosite sončna očala, ki blokirajo 99–100 % UV sevanja in prepuščajo 75–90 % vidne svetlobe (leče CE UV400; očalni okvirji, ki ščitijo tudi s strani). Polarizirane leče so odlične za zmanjšanje bleščanja.
ü Zaščita pred vodo: Nosite plavalna očala, da preprečite stik oči z morsko in klorirano vodo. Po plavanju si sperite oči s fiziološko raztopino ali umetnimi solzami.
ü Vlaženje oči: Uporabljajte kapljice za oči, še posebej, če preživite veliko časa v prostorih s klimatsko napravo.
ü Zaščitna očala pri športnih aktivnostih: Nosite zaščitna očala pri športnih aktivnostih, da zaščitite oči pred vetrom, prahom in drugimi delci.
ü Higiena oči: Redno si umivajte roke in se izogibajte dotikanju oči. Uporabljajte sterilne čistilne krpice, ki so namenjene higieni vek.
ü Očesni pregledi: Redno obiskujte oftalmologa, da preverite zdravje svojih oči in pravočasno odkrijete morebitne težave.
Z ustrezno nego in zaščito lahko svoje oči ohranite zdrave tudi v poletnih dneh ter uživate v vseh aktivnostih, ki jih prinašajo topli meseci.
Preizkusite sterilne krpice za higieno vek Blephaclean®.
Sterilne krpice Blephaclean® so prepojene z losjonom ter že pripravljene za vsakodnevno higieno vek in občutljive kože. Z njimi boste nežno odstranili vse nečistoče, izločke sluznice, sebum ter zasušene izcedke na vekah, robovih vek in trepalnicah. Krpice ne dražijo oči in ne poškodujejo zgornjega sloja kože, zaradi edinstvene sestave s hialuronsko kislino kot naravnim vlažilcem pa kožo tudi negujejo in vlažijo.
Vir 1: Smernice za zaščito oči vred UV sevanjem